Küresel Kriz: Susuzluk

0

Cape Town dünyada su kaynaklarını aşırı kuraklık sebebiyle süresiz olarak kapatmayı planlayan ilk büyük şehir. Dört milyon insan su kaynaklarına erişemeyecek.

İLAYDA KILIÇAY

Güney Afrika’da ulusal felaket ilan edilmesine yol açan kuraklık sebebiyle “Zero Day” yani “Sıfır Günü” olarak adlandırılan krizin 2019’da gerçekleşmesi bekleniyor. Bunun sonucunda ise su karneleri olacak ve insanlar su istasyonlarında sıraya girecek. Su kaynakları sadece Cape Town’da tükenmiyor ; İstanbul, Melbourne, Jakarta, Londra, Pekin, Tokyo, Barselona, Bangalor ve Meksika su kullanım şekillerini ciddi ölçüde değiştirmezlerse önümüzdeki yıllarda kendi sıfır günlerini yaşayacaklar.

Küresel su krizinin zirvesi 2050

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın araştırmalarına göre, dünyada tatlı su tüketimi bu kaynakların yeniden oluşması sürecinden daha hızlı işliyor. 2000 ile 2050 yılları arasında suya olan talebin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor.

Dünya’daki suyun yüzde 97’si tuzlu ve yüzde 2’si ise kutuplardaki buzulların altında. Bunun sonucunda tüm insanlık yüzde birlik kısma muhtaç ancak bu yüzdenin büyük kısmı yerin altında bu nedenle ulaşmak hem pahalı hem de çok zor.

Tuzlu suyu kullanamamamızın sebebi ise uzmanlar bunun pahalı bir yöntem olduğunu ve bunu yaparken harcanacak enerjinin bırakacağı karbon izinin çok büyük olacağını söylüyor. Kuveyt ve Dubai gibi petrol zengini ülkelerde bu yönteme başvuruluyor. Ancak bunun ekonomik boyutu kadar ekolojik boyutu da var aynı zamanda denizdeki ekosisteme zarar veriyor.

Yağmur sularının depolanması ise daha ucuz, basit ve eski bir yöntem. Örneğin Coca-Cola Kamboçya’da ve Bangladeş’te kurduğu fabrikalara hammadde sağlayan tarlaların damlama yöntemiyle sulanması için yatırım yaptı.

Washington merkezli Atlantic Council’dan Dr. Peter Engelke’ye göre ise, “Dünyanın birçok bölgesinde tarım sulama teknikleri hiç de verimli değil. Oysa etkili teknikler mevcut. Termik santrallerin soğutulmasında çok miktarda su kullanmak gerekiyor. Oysa güneş ve rüzgar enerjisinde buna gerek yok. Bu konularda politika belirlemek, teşvikler ve yatırım önemli.”

Suyun kullanımı, arıtımı gibi konular yıllardır dünyanın gündeminde ve hala bu sorunlara etkili çözümler getirilemedi. Günümüzde hiç bitmeyecekmiş gibi tükettiğimiz suyun yıllar sonra tek damlasına muhtaç kalmamak için farkındalığı arttırmak gerekiyor.

Kaynak: Explained – The World Water Crisis Belgeseli

Share.

About Author

Muhabir. Jurnal.Net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply