Çocuklar için yeni tehdit

0

Birçok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan ‘Mavi Balina’ oyunu 2017 yılında çıkmıştı. Son dönemde ise Whatsapp uygulaması üzerinden yayılan ve çocukların psikolojilerini etkileyerek intihara sürükleyen ‘Momo’ oyunu Türkiye’de de ilgi görüyor.

Mavi balina oyunu ile benzerliği dikkat çeken Momo endişe yaratıyor. Gençler arasında yayılan ve dünya çapında çok sayıda intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina oyunu gibi Momo’da intihara sebep oluyor. Oyun Whatsapp üzerinden kullanıcılar ile iletişime geçiyor. Momo isimli karakterin fotoğrafının bulunduğu numaradan şiddet içerikli mesaj ve görseller paylaşılıyor. Latin Amerika üzerinden yayılmaya başlayan oyun daha sonra Fransa, ABD ve Nepal’e yayıldı.

Momo Whatsapp üzerinden kullanıclarla iletişime geçiyor.

Meksika Siber Suçlar polisi tarafından yapılan açıklamalarda kişilerin Momo ile mesajlaşmaları halinde taciz ve tehdit edilebilecekleri açıkladı. Ayrıca kullanıcıların kişisel bilgilerinin de çalınabileceği ve oyunu oynayan kişilerden zorla para elde edilebileceğine yönelik ciddi uyarılarda bulunuldu.

‘Momo: Dijital istismar girişimi’

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Momo oyununa ilişkin “Momo: Dijital İstismar Girişimi” adlı bilgilendirme hazırladı. 8 önerinin bulunduğu bilgilendirme şu şekilde;

[metaslider id=”21002″]

Sosyal medyada doğdu

Meksika’da internet aracılığı ile işlenen suçları araştıran polis birimi Momo’nun sosyal medyada başladığını açıkladı:

“Her şey Facebook sayfasında başladı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak konusunda birbirlerine meydan okumaya başladı. Birçok kullanıcı Momo’ya mesaj attıktan sonra cevap olarak şiddet içerikli fotoğraf geldiğini söyledi. Bazı kullanıcılar tehdit içerikli mesajlar aldıklarını açıklarken, bazıları da kişisel bilgilerinin açıklanması ile tehdit edildiklerini söyledi.”

Çocukların sosyal medya faaliyetlerini kontrol etmelisiniz.

Mavi Balina nedir?

Mavi Balina oyunu dünya çapında birçok intihar vakasının sorumlusu olarak görülmektedir. Sosyal medya oyunun yaygınlaşmasında önemli rol oynuyor. Oyunda 50 günlük bir süreyi kapsayan komutlar veriliyor. Sonunda ise kişiye intihar komutu veriliyor.

Türkiye’de 140’dan fazla gencin intiharının Mavi Balina’yla bağlantılı olabileceği iddia ediliyor.

Share.

About Author

Her zaman doğru, daima net. Takip edin twitter veya instagram

Leave A Reply